GÖKSU'NUN YANINDA, İFTİRANIN KARŞISINDALAR

Sanat, siyaset, spor ve medya dünyasından çok sayıda isim, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu hakkında Trabzonlular üzerinden yürütülen algı operasyonlarına karşı Göksu'nun yanında, yalan ve iftiraların ise karşısında olduklarını açıkladılar.

GÖKSU'NUN YANINDA, İFTİRANIN KARŞISINDALAR
GÖKSU'NUN YANINDA, İFTİRANIN KARŞISINDALAR Anadolu Havadis

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, önceki gece Esenler Dörtyol Meydanı'nda kurulan Anadolu Sokağı'nda CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun 31 Mart'taki yerel seçimi kazanmasına en çok Yunan medyasının sevindiğini söylemişti. Göksu'nun açıklamaları, Trabzonlular üzerinden yürütülen algı operasyonlarıyla çarpıtılmış ve Trabzonluları Yunanlılara benzettiği yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Başkan Göksu da gerek sosyal medya üzerinden, gerek İBB Meclisi'nde ve dün gece Esenler'de Trabzonlular ile birlikte yaptığı sahur programında, sözlerinin bilinçli olarak çarpıtıldığını, hakkında bir algı operasyonu yapıldığını açıklamıştı. Göksu, Yunan basınının Trabzonlu Ekrem İmamoğlu için attığı 'İstanbul'u Yunan kazandı' manşetine neden karşı çıkmadığına isyan ettiğini söylemişti.

 

Söz konusu videoda Trabzon ve Trabzonlular hakkında hiçbir kelime, ifade veya imada bulunmadığı görülen Mehmet Tevfik Göksu'ya, konuşması sırasında aralarında kendisini dinleyen Trabzonluların da olduğu vatandaşlar dahil sosyal medyadan, sanat, siyaset, spor ve medya dünyasından çok sayıda isim de destek verdi.

 

SOYLU: GÖKSU'NUN AÇIKLAMASINA İMZAMI ATIYORUM

Mehmet Tevfik Göksu'nun Yunan gazetesinin attığı manşete verdiği tepkiyi Ekrem İmamoğlu'nun vermemesini eleştiren Trabzonlu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Göksu'nun açıklamasına ilişkin, "Tam da milli bir adamın ortaya koyacağı değerlendirmeyi yapmış, ben Göksu'nun sözlerinin altına imzamı atıyorum. Burada oynanan oyuna reaksiyon gösterin diyor. Bundan daha doğal, daha milli ve daha doğru bir değerlendirme söz konusu değil. Kendime yanıyorum, ben söylemediğim için" değerlendirmesinde bulundu.

 

CORA: SIĞ SÖZLERLE ALGI OPERASYONU

 

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora da, Göksu’ya karşı sığ sözler üzerinden yapılmaya çalışılan bir algı operasyonu olduğunu aktararak, "Yunan medyasının “İstanbul’u Yunanlı kazandı” manşetine sessiz, PKK’lı Bese Hozat’ın “İmamoğlu’nu destekleyin” çağrısına çıt çıkarmayan CHP’nin İstanbul Belediye Başkan adayını eleştiren ve “Büyük Oyunu Bozacağız” diyen Esenler Belediye Başkanımız Mehmet Tevfik Göksu’nun yerden yere vurulmaya çalışılması maksatlı bir o kadar tehlikeli, sinsi, bölücü, ayrıştırıcı bir yaklaşımdır. Herkesi bu konuda hassasiyetli davranmaya davet ediyorum. Olmayan bir açıklamayı varmış gibi göstermek algı operasyonu ve itibarsızlaştırma girişimidir" açıklamasında bulundu.

 

AYVAZOĞLU: MANİPÜLEYLE AVUKATLIK YAPIYORLAR

 

Göksu’nun, İmamoğlu’nun Yunan medyasına karşı sessiz kalmasını eleştirdiğini vurgulayan AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, “Herkes bilir ki; Trabzonluların tek kırmızı çizgisi vardır ve o da vatandır. Birilerinin Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun söylemi üzerinden sahne alıp Trabzon’un  avukatlığına soyunması ve  konuşmasını manipüle ederek Trabzonlulardan oy devşirmeye çalışması kabul edilemez. Maksatlı bir şekilde oluşturulmaya çalışılan bu fay hattının üzerinden kazanılacağı umulan bir koltuğa da Fatih’in torunları alet edilemez" diye konuştu.

 

ÇAMLI: TRABZONLU'YA FİTNE ZERK EDEMEZSİNİZ

 

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı da, "30 senedir samimiyeti ve itikadi duruşu gereği hemşehricilik noktasındaki bakışını da bildiğim Mehmet Tevfik Göksu, CHP İstanbul adayının yaptırdığı heykel ve başta ABD, Avrupa ve Yunanistan'dan aldığı desteklere, methiyelere hitaben yaptığı bir konuşmadan Trabzonlu'ya fitne zerk edemezsiniz" ifadelerini kullandı.

 

KUZU: İFTİRALARA KARŞI GÖKSU'YLAYIZ

 

TBMM Anayasa Komisyonu Eski Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu da Göksu'ya atılan iftiranın karşısında olduğunu belirterek, "Kurtuluş Savaşı'nda Trabzon'un Rum Pontus'un elinde olduğunu ve Trabzonlular'ın da Rum olduğunu söyleyen CHP'li vekil İlhami Aygün hakkında neden sessiz kaldınız? Atılan bu iftiraya karşı Mehmet Tevfik Göksu'ya tüm Trabzonlu kardeşlerimiz sahip çıkacaktır" dedi.

 

GÖKÇEK: KASTEN KONUYU SAPTIRIYORLAR

 

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, katıldığı bir iftar programında AK Partili Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun ifadelerinin CHP yandaşı medya tarafından çarpıtılmasına tepki gösterdi. Gökçek, “Hemen şerefsizler bir video yayıp altına; ‘Göksu Trabzonluları Yunanlılara benzetti’ diye konuyu saptırmaya çalıştılar. Sayın İmamoğlu ‘İstanbul’u fetheden Yunanlı’ diye sana bu manşeti atan gazeteye ‘ulan bu ne biçim manşet, kendine gel. Bana hakaret mi ediyorsunuz?’ diye cevap vermelisin” dedi.

 

DEDE: ANLAMA GÜÇLÜĞÜ İLE AÇIKLANABİLİR

Gazeteci Ersoy Dede de, 24 TV'de yayınlanan "Uyandırma Servisi" programında Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin Göksu'yu hedef gösteren başlıkları üzerine bir açıklamada bulundu. Dede, Göksu'nun sözlerini Trabzonlular'ın aleyhine değerlendirmenin anlama güçlüğü ile açıklanabileceğini belirterek, "Bu sözlerden bir hakaret, itham, ima anlayan ya kötü niyetlidir ya da anlama güçlüğü çekiyordur. Göksu diyor ki, 'Bizim has ve öz Trabzon'un evladı Ekrem İmamoğlu için Yunan medyası çıktı Yunanlılar seçim kazandı diyor' dedi. 'Demek ki İstanbul üzerine kurulan tezgah büyük' dedi. Bu kadar basit. Buradan ırkçı, Trabzonlular'ı, İmamoğlu'nu hedef alan bir sonuç çıkarmak vallahi anlama güçlüğüyle ifade edilir. sizin İBB adayınıza Yunanlı diyen alçak, kalleş, adi Yunan medyasını eleştirsenize" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

 

*Algı operasyonlarına karşı çıkan diğer isimlerden bazılarının açıklamaları, aşağıda bulunan fotoğraf galerimizde yer alıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler Yarıştı, Çocukları Destekledi
Öğretmenler Yarıştı, Çocukları Destekledi
Ümraniye Kırgız Belediye Başkanlarını Ağırladı
Ümraniye Kırgız Belediye Başkanlarını Ağırladı