BAKAN KURUM DÖNÜŞÜM ALANLARINI İNCELEDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önce Esenler'deki kentsel dönüşüm alanlarında incelemelerde bulundu daha sonra Esenlerliler ile birlikte 15 Temmuz Millet Bahçesi'nde iftar yaptı.

BAKAN KURUM DÖNÜŞÜM ALANLARINI İNCELEDİ
BAKAN KURUM DÖNÜŞÜM ALANLARINI İNCELEDİ Anadolu Havadis

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Esenler Belediye Başkanlığı'nı ziyaret ederek Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile birlikte kentsel dönüşüme ilişkin genel değerlendirme toplantısı yaptı. Daha sonra Esenler'deki kentsel dönüşüm alanlarını gezen ve Topkule Kışlası'nı ziyaret eden Kurum, burada yapılacak olan Millet Bahçesinin yerini ve daha sonra rezerv konutlarının yapılacağı alanı inceledi. Bakan Kurum son olarak 15 Temmuz Millet Bahçesi alanını ziyaret etti.

EYLEM PLANI HAFTAYA AÇIKLANACAK

Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, valilikler aracılığıyla belediyelere genelge gönderildiğini ve genelgenin süresinin 19 Mayıs’ta bittiğini hatırlattı. Çalışmaları tüm hızıyla yürüttüklerini ifade eden Kurum, "Gelen veriler ışığında da önümüzdeki hafta kentsel dönüşüme ilişkin tüm Türkiye’deki eylem planımızı açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

1 MİLYON 800 BİN METREKARE MİLLET BAHÇESİ

1 milyon 800 bin metrekarelik Millet Bahçesi Topkule Kışlası'ndaki alanla ilgili açıklamalarda bulunan Kurum, "İçinde bulunduğumuz alan yaklaşık 8 milyon metrekarelik bir alan. Bu alan içerisinde bir milyon 800 bin metrekaresi Millet Bahçesi olmak üzere örnek bir şehircilik anlayışıyla tasarladığımız, planladığımız, az katlı, yatay mimari anlayışıyla projelendirdiğimiz projenin yerini inceliyoruz. Bu alan içerisinde milletimizin kullanımına sunacağımız çok önemli bir Millet Bahçesi olacak." diye konuştu.

DÖNÜŞÜMDE REZERV KONUTLAR

Millet Bahçesi'nin haricinde riskli bölgeler için rezerv konutların üretileceğinin altını çizen Kurum, bu alanın ikiye ayrılacağını söyledi. İlk kısmını oluşturan 8 milyon metrekaresinin kışla alanında, diğer kısmı ise TEM'in güneyinde yer aldığını ifade etti. Ayrılan bölgede 9 bin bağımsız bölüm yapacaklarını ifade eden Kurum, 2020 yılına kadar tüm bağımsız bölümlerin ihalesini gerçekleştireceklerini belirtti.

Kurum, "Oradan aldığımız konutları da şehrin içinde yıkılma tehlikesi riski olan alanların dönüşümünde kullanacağız. Esenler, Bağcılar, Sultangazi’de bu bölgedeki tüm belediyelerimizin dönüşümünde bilhassa o yıkılma riski olduğu düşündüğümüz alanlardaki binaların dönüşümünde bu rezerv konutları kullanacağız." şeklinde konuştu.

2020 SONUNDA TAMAM

Esenler TEM otoyolunun güneyindeki rezerv alanda yürütülen kentsel dönüşüm kapsamında bin 72 konutun 964'ünün ihale aşamasında olduğu bilgisi verildi.

Toplamda 2 bin 46 konut ve 78 dükkanın bulunduğu rezerv konut alanındaki evlerin 2020 yılı sonuna kadar tamamlanacağı belirtildi.

15 TEMMUZ MİLLET BAHÇESİ'NDE İFTAR

Bakan Kurum, Başkan Göksu ile beraber  15 Temmuz Millet Bahçesi'nde, Hacıabdullahlılar Şehit Muallim Ethem Yardımlaşma ve Dayanışma ve Derneği tarafından düzenlenen iftara katıldı ve Niğdeliler ile birlikte oruç açtı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol Genişletilirken Ağaçlara Dokunulmuyor
Yol Genişletilirken Ağaçlara Dokunulmuyor
Kış Spor Okulları Başvuruları Devam Ediyor
Kış Spor Okulları Başvuruları Devam Ediyor