Advert
Advert

TÜRKİYE'NİN AŞURESİ ESENLER'DE PİŞTİ

Türkiye'nin 81 ilinden getirilen malzemelerle yapılan 20 bin aşure Esenlerlilere ikram edildi.

TÜRKİYE'NİN AŞURESİ ESENLER'DE PİŞTİ
TÜRKİYE'NİN AŞURESİ ESENLER'DE PİŞTİ Anadolu Havadis

Esenler Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Muharrem ayı münasebetiyle Esenlerli vatandaşlara paylaşma ve bereketin sembolü aşure dağıttı. Dörtyol Meydanı’nda gerçekleşen geleneksel aşure dağıtım programına; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun yanı sıra Esenler Kaymakamı Adil Karataş, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve birim müdürleri de katıldı.

MATEMİN VE BEREKETİN SEMBOLÜ AŞURE

"Aşure bizim inancımızda çok önemli yeri olan bir dirhemdir" diyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, " Muharrem ayı bizim inancımızda acıları, sevapları, heyecanıyla çok farklı bir şekilde karşılanır. Aşure, Hz. Adem'den bu tarafa insanlık tarihinde ne zaman bir sıkıntı olursa çıkış kapısının ortaya çıktığı tarihtir. Aşure aynı zamanda Peygamber Efendimizin ailesinde Hz. Hüseyin'in şehadetinin yaşandığı bir dönemdir. Onun içindir ki aşure bir taraftan hüznü ve matemi temsil ederken bir taraftan da bereketi temsil eder. Bu açıdan gelenek ve toplum olarak her aşurede yani on muharremde aşure pişirir bütün komşularımıza dağıtırız. Biz de bu büyük ailenin bir komşusu olarak belediyemiz olarak aşuremizi dağıtalım, şehrimiz aşure bereketinden istifade etsin dedik" ifadelerini kullandı.

20 BİN KİŞİYE AŞURE İKRAMI

Konuşmasının ardından dev aşure kazanının başına geçen Esenler Belediye Başkanı Göksu, Esenler Belediyesi'nin, kadınların iş hayatına yönelmesini sağlayan "Nar" projesinde yer alan kadınlarla birlikte vatandaşlara aşure ikram etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pendik Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Süper Lig’e Yükseldi
Pendik Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Süper Lig’e Yükseldi
Ünlü şefler, ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü 3 bin Tuzlalı’ya bayram tatlısı hazırladı
Ünlü şefler, ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü 3 bin Tuzlalı’ya bayram tatlısı hazırladı