Advert
Advert

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ TEKNOFEST İSTANBUL'A KATILIM SAĞLADI

Üsküdar Belediyesi, bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye’nin ilk havacılık uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest İstanbul’a katıldı.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ TEKNOFEST İSTANBUL'A KATILIM SAĞLADI
ÜSKÜDAR BELEDİYESİ TEKNOFEST İSTANBUL'A KATILIM SAĞLADI Anadolu Havadis

undefined

Türkiye Teknoloji Takımı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirdiği festival etkinlik, yarışma alanları ve hizmet noktaları ile İstanbul ve farklı illlerden gelen teknoloji severlerle buluştu. 7’den 70’e yoğun katılım sağlanan festivalin açılışı Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından gerçekleştirildi.

undefined
Üsküdar Belediyesi, 1 milyon kişinin katılımı beklenen festivale Belediye ve Bilim Üsküdar olarak iki ayrı stant ile yerini aldı. Bilim Üsküdar standında genç mucitlerin uzmanlardan aldıkları eğitimler sonucu hayata geçirdikleri icatlar sergilenirken resmi açılışın ardından Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Solo Türk uçaklarının uçuş gösterisini izledi. Stantları dolaşan Türkmen, gençlerle sohbet ederek icatları hakkında bilgi aldı ve fotoğraf çektirdi.
Başkan Hilmi Türkmen, ‘’Her geçen gün Türkiye’deki gelişmenin gözle görülür bir şekilde arttığını görmek bizi mutlu ediyor. Geçen seneye göre daha çok katılım, daha güzel eserler ve uçuş gösterileri var. Türkiye’de bu işlerin önü açıldıktan sonra inşallah çok daha güzel yerlere geleceğiz. Bu festival Savunma Sanayimiz açısından da çok önemli. Dünyada sözünüzün geçebilmesi, gür bir şekilde sesinizin çıkabilmesi işte buradaki başarıya bağlı. Maalesef yıllarca asıl odaklanmamız gereken işlere zaman ayıramadığımız için daha işin başındayız. Ama hızla açığımızı kapatıyoruz. Dünyanın en önemli coğrafyasındaki Türkiye’nin özellikle hava savunma sanayi ve hava sistemleri konusunda çok daha iyi yerlerde olması gerekir. Son 1 yılda özellikle güneydoğuda ve güneydeki komşularımızda süre gelen terörle mücadele kapsamında elde ettiğimiz başarılar işte bu festivalin anlayışından geçiyor. İnsansız hava araçları ile dışa bağımlılıktan kurtulduk. Eskiden ‘Heron’lar vardı şimdi ‘İHA’lar ve ‘SİHA’lar ile birlikte çok daha bağımsız bir Türkiye bizim olacaktır.’’ diye belirtti.

undefined
Teknofest İstanbul; havacılık uzay ve teknoloji alanında yarışmalar, Türk Yıldızları, Solo Türk, Atak Helikopteri, Paraşüt Timleri, TB2 ve akrobasi uçaklarının yaptığı gösteriler, etkinlikler, sergiler, eğitici atölyeler ve konferanslar ile 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda devam edecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyoğlu Belediyesi Her Gün 15 Bin Depremzedeye İftar ve Sahur Yemeği Verecek
Beyoğlu Belediyesi Her Gün 15 Bin Depremzedeye İftar ve Sahur Yemeği Verecek
Ahmet Yesevi Mahallesi Yeşilyurt Sokak Parkı tamamlandı
Ahmet Yesevi Mahallesi Yeşilyurt Sokak Parkı tamamlandı