Advert
Advert

Teknopark İstanbul'un ikinci etabı açıldı

Teknopark İstanbul 2. Etap Resmi Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 312 şirket ve 5 binin üzerinde çalışanı istihdam eden Teknopark İstanbul'un savunma sanayi başta olmak üzere pek çok alanda öncü projeleri burada ortaya çıkardığını söyledi.

Teknopark İstanbul'un ikinci etabı açıldı
Teknopark İstanbul'un ikinci etabı açıldı Anadolu Havadis

Teknopark İstanbul 2. Etap Resmi Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın katılımıyla gerçekleşti. Açılışta Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı da yer aldı.

“Pek çok alanda öncü projeler burada ortaya çıktı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Teknopark İstanbul'da 312 şirket ve kuluçka merkezindeki girişimcilerin 5 binin üzerinde çalışanı istihdam ettiğini kaydederek “Savunma sanayi başta olmak üzere pek çok alanda öncü projeler burada ortaya çıktı. ASELSAN, TAI, TEI, Roketsan, BMC Power gibi büyük şirketler, Altınay Havacılık, Fourtech, Femsan, Armelsan, Figes gibi yüksek teknoloji firmaları burada yerli ve milli projelere imza atıyor. Ülkemizin gururu MİLGEM Korvet, Altay Tankı, ANKA İHA, AKYA Torpido ve LHD Amfibi Hücum Gemisi gibi projelerin Ar-Ge çalışmaları Teknopark İstanbul'da yürütülüyor.” dedi.

“Teknopark İstanbul, yabancı şirketleri de cezbediyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Odak teknoloji alanlarında 10'dan fazla üniversite burada akademi-sanayi işbirliğinin başarılı uygulamalarını hayata geçiriyor. Teknopark İstanbul, sunduğu nitelikli altyapı, atölye, laboratuvar ve sosyal imkanlarıyla yabancı şirketleri de cezbediyor. Bunlar arasında BASF yenilik merkezi, Boeing'in ülkemizdeki inovasyon merkezi, küresel otomotiv sektörüne hizmet veren dünyanın lider motor aktarma organları ve araç mühendisliği şirketi FEV Türkiye’de yer alıyor.” diye konuştu.

“Tüm etapları tamamlandığında 43 bin araştırma geliştirme mühendisi çalışacak”

Burada yürütülen çalışmaların diğer teknoparklara da örnek olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm etapları tamamlandığında İstanbul Teknopark'ın 1,5 milyon metrekarelik kapalı alanda binden fazla Ar-Ge firmasına ev sahipliği yapan bir yere dönüşeceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burayı 43 bin araştırma geliştirme mühendisinin çalıştığı, dünyanın sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri konumuna getirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Teknopark İstanbul`da yerli ve yabancı şirketler yer alıyor

Teknopark İstanbul'da, başta savunma sanayi olmak üzere havacılık/uzay, denizcilik, ileri elektronik, enerji, sağlık bilimleri ve endüstriyel yazılım alanlarında yüksek teknoloji içerikli Ar-Ge çalışmaları yapan; ASELSAN, TAI, TEI, Roketsan, STM, ASFAT, BMC Power, Vestel Savunma, Yaltes, C-Tech, Altınay Havacılık, Pavotek, Femsan, Armelsan, Kale Havacılık, Figes ve Boeing gibi şirketlerin de aralarında bulunduğu yerli ve yabancı şirketler yer alıyor.

312 firma, 5 bin 392 AR-GE Mühendisi bulunuyor

Öte yandan Altay Tankı, Akıncı TİHA, Anka İHA, Atak Helikopteri ve özellikle denizcilik sektöründe Milgem Korvet, Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi gibi savunma sanayinin önde gelen Ar-Ge projelerine destek veren Teknopark İstanbul'da, 2020 Yılı Ocak sonu itibarıyla 312 firma, 5 bin 392 AR-GE Mühendisi bulunurken 1.763 savunma sanayi odaklı milli proje hayata geçirildi.

4 bin ek istihdam sağlanması hedefleniyor

Teknopark İstanbul'da mevcut durumda 1 ve 2. Etap yapılar ile arazi tahsisi yapılarak kendi binalarını inşa eden firmaların alanlarıyla birlikte toplam 210 bin metrekare kapalı alan bulunuyor. Açılışı yapılan 2. Etap binalarda 2020 sonuna kadar 4 bin ek istihdam sağlanması hedefleniyor. Teknopark İstanbul'un, 2030 yılına kadar sağlanacak istihdam ve gerçekleştirecek ihracatlarla ekonomiye 10 milyar dolarlık katkı sunması bekleniyor.

Teknopark İstanbul, havaalanı yanında bulunuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2. Etap açılışını yaptığı Teknopark İstanbul, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın yanında, yerli ve yabancı girişimcilerin Türkiye'nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkıda bulunabilmesi amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ana ortaklığında kurulan bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak faaliyet gösteriyor

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrencilerin karne sevincini paylaştı
Öğrencilerin karne sevincini paylaştı
ÜMRANİYE BELEDİYESİNDEN ÇOCUKLARA EĞLENCELİ KARNE HEDİYESİ
ÜMRANİYE BELEDİYESİNDEN ÇOCUKLARA EĞLENCELİ KARNE HEDİYESİ